Κανονισμός λειτουργίας

Στο σχολείο όπως και στην κοινωνία οφείλουμε να καλλιεργούμε σχέσεις αλληλεγγύης και ανθρωπισμού. Η χρήση σωματικής ή λεκτικής, ψυχολογικής ή άλλης μορφής βίας είναι σοβαρό σχολικό παράπτωμα και συνιστά καταπάτηση των θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Ο κάθε μαθητής/τρια οφείλει να συμπεριφέρεται με ευπρέπεια και ευγένεια στους συμμαθητές/τριες του, στους καθηγητές και στο προσωπικό του σχολείου.

• Οι μαθητές προσέρχονται έγκαιρα στην πρωινή συγκέντρωση. Καθυστερημένη άφιξη στο σχολείο και είσοδος στην αίθουσα μετά τις 08:00, δεν επιτρέπεται. Για να μπορεί ο μαθητής που προσήλθε καθυστερημένα στο σχολείο να παρακολουθήσει τα μαθήματα, απαιτείται έγγραφη έγκριση του Διευθυντή, αφού προηγουμένως ο γονέας έχει επικοινωνήσει μαζί του και έχει αιτιολογήσει την απουσία του.

• Οι μαθητές δεν επιτρέπεται το σχολείο πριν από το τέλος των μαθημάτων ή και ενδιάμεσα, εκτός από έκτακτες περιπτώσεις και εφόσον έχει ζητηθεί από τους γονείς τους.

• Δεν επιτρέπονται επαφές των μαθητών με εξωσχολικούς και γενικότερα με άτομα που δεν ανήκουν στη δύναμη του σχολείου μας.

• Με ευθύνη και μέριμνα των γονέων - κηδεμόνων να διασφαλίζεται η ευπρεπής ενδυμασία και εμφάνιση των μαθητών.

• Δεν επιτρέπονται ηλεκτρονικά παιχνίδια, συσκευές αναπαραγωγής ήχου - εικόνας και κινητά τηλέφωνα στο σχολείο. Σε περίπτωση ανάγκης οι γονείς μπορούν να επικοινωνούν με το Διευθυντή  στο τηλέφωνο: 2310765777. Επίσης θα πρέπει να δώσουν στο σχολείο το δικό τους αριθμό τηλεφώνου για να ειδοποιούνται όταν προκύπτει κάποιο πρόβλημα.

• Απαιτείται σεβασμός στη δημόσια περιουσία. Οι φθορές που προκαλούνται ελέγχονται πειθαρχικά. Την ευθύνη για την αποκατάσταση των ζημιών έχουν οι γονείς οι οποίοι οφείλουν να κάνουν τις απαραίτητες συστάσεις. Η χρήση διορθωτικού - μαρκαδόρων  δεν επιτρέπεται.

• Απαγορεύεται αυστηρά το κάπνισμα - ηλεκτρονικό τσιγάρο.

• Οι γονείς για ολιγόλεπτες συναντήσεις με τους καθηγητές, μπορούν να προσέρχονται στο σχολείο κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων. Για μια πιο αναλυτική ενημέρωση αποστέλλεται έντυπο με τις ώρες που οι διδάσκοντες έχουν κενό.

• Η φοίτηση των μαθητών είναι τακτική και η παρακολούθηση όλων των μαθημάτων του προγράμματος ανελλιπής. Ο μαθητής οφείλει να έχει μαζί του τα βιβλία και τα τετράδια που αντιστοιχούν στα μαθήματα της ημέρας.

• Οι μαθητές που δε συμμετέχουν σε εξωδιδακτικές δραστηριότητες (διδακτικές - εκπαιδευτικές επισκέψεις) παρευρίσκονται στο χώρο του σχολείου κατά τη διάρκεια των μετακινήσεων.

• Οι μαθητές οφείλουν να υπακούουν στις εντολές των καθηγητών σε όλες τις μετακινήσεις.

• Τα καθήκοντα και οι αρμοδιότητες των εκπαιδευτικών και της διεύθυνσης περιγράφονται από την υπάρχουσα νομοθεσία.

Σκοπός του σχολικού κανονισμού είναι η εξασφάλιση της εύρυθμης και ομαλής λειτουργίας του σχολείου, το οποίο έχει ως αποστολή να διαπλάσει ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες.